Hello Sweet World!😎
Pogoda nas w tym roku zdecydowanie nie rozpieszcza. Zaraz majówka, a cieplejsze kurtki cały czas w użyciu… Trzeba sobie jakoś radzić z niskimi temperaturami. Są oczywiście różne sposoby, czy to w kieliszku czy na talerzu. Mi bliższy jest zdecydowanie ten drugi sposób 😉 Ale z chęcią poznam Wasze sposoby na rozgrzanie się w ten zimowy czas 😀
Do dzisiejszego przepisu wykorzystałem mój nowy nabytek, śliczną żeliwną patelnię z dwoma uchywatami. Robi jednocześnie za patelnię i talerz – zmywania praktycznie nie ma – a do tego super wygląda. Jaram się, więc musiałem się tym z Wami podzielić.
Zanim jeszcze przejdę do przepisu chciałem się zapytać jakie macie plany na Majówkę? Grilla raczej się nie zrobi (choć dla chcącego nic trudnego 😉), więc ciekaw jestem jak w tym roku będzie wyglądać Majówka pod kątem kulinarnym… Sportowo też może być ciężej z uwagi na pogodę, ale łatwiej zadbać o odpowiedni poziom aktywności niż dobre warunki do grillowania. Ruch to podstawa podczas wolnego, zdecydowanie sprzyja doładowaniu baterii. Także pamiętajcie, żeby nie siedzieć na tyłku przez cały tydzień 😜
Rozgrzewające curry ze szpinakiem
naczynko robi mega wrażenie, co nie?
Składniki:
- 500g mięsa z udek kurczaka
- 1/2 cukinii (pokrojona w kostkę)
- 2 łodygi selera naciowego (przekrojone na pół i pokrojone w plasterki)
- 3 pomidory (pokrojone w dużą kostkę)
- cebula (posiekane w kostkę)
- 3 ząbki czosnku (przeciśnięte przez praskę)
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
- 2 łyżeczki świeżo startego imbiru
- łyżka przyprawy tandoori masala
- łyżeczka kuminu
- łyżeczka kurkumy
- 1/2 łyżeczki zmielonej kolendry
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
- 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki bulionu
- 50 ml mleka kokosowego
- 4 duże garści świeżego szpinaku
- masło klarowane do smażenia
- sól i pieprz dla smaku
- natka kolendry do podania
Opcjonalnie:
- 200g ryżu jaśminowego lub basmati
- 2 szklanki bulionu

Wykonanie:
- Zaczynamy do przygotowania warzyw. Wszystko myjemy i kroimy.
- Kurczaka kroimy w kostkę, a następnie przyprawiamy solą i pieprzem.
- Na bardzo dużej patelni, na średnim ogniu, rozpuszczamy 2 łyżki masła klarowanego.
- Na rozgrzaną patelnię wrzucamy posiekaną cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz straty imbir. Smażymy do czasu zeszklenia się cebuli.
- Dodajemy wszystkie przyprawy i mieszamy. Następnie na patelnię wrzucamy kurczaka, którego smażymy przez ok. 5 minut, mieszając od czasu do czasu.
- OPCJA RYŻ – jeśli decydujemy się na danie z ryżem, na patelnie dodajemy nieugotowany ryż. Smażymy przez ok. minutę, cały czas mieszając.
- Na patelnię wkładamy pokrojone w kostkę pomidory. Dodajemy koncentrat pomidorowy oraz 2 łyżki bulionu. Całość dokładnie mieszamy.
- Opcja RYŻ – jeśli decydujemy się na danie z ryżem, na patelnię wlewamy dodatkowe 2 szklanki bulionu.
- Patelnię przykrywamy i pozwalamy potrawie gotować się pod przykryciem, mieszając co kilka minut. Jeśli gotujemy nasze curry bez ryżu, wystarczy by gotowało się przez ok. 10 minut. W opcji z ryżem, czas gotowania powinniśmy wydłużyć do 30 minut, tak by ryż zaabsorbował 2 łyżki bulionu.
- Gdy potrawa się już ugotuje, na patelnię dodajemy mleko kokosowe oraz szpinak. Zwiększamy ogień pod patelnią i smażymy przez ok. 2 minuty, cały czas mieszając.
- Próbujemy i ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem.
- Podajemy posypane świeżą kolendrą.
BOOM!💪🏻
PROTIP – z podanej ilości składników (bez ryżu) wychodzą 3 duże porcje. Jeśli decydujecie się na opcje z ryżem, rozgrzewającego curry wystarczy dla 4-5 osób.
Przepis szybki w przygotowaniu i nie wymagający dużej ilości sprzętów. Do tego, idealnie sprawdzi się na dzisiejszy, deszczowy, dzień!
Paleoszef.